Evrenin merkezi neresi?

PDFYazdıre-Posta

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki büyük patlama, maddenin boş uzaya saçılması değil, uzayın bizzat kendisinin hızla genişlemesiydi. Bu da demek oluyor ki o an Evrendeki her bir nokta merkezde yer alıyordu. Evreni, üzerinde noktalar olar şişirilmemiş bir balon gibi düşünün. Bu noktalar gökada kümelerini temsil ediyor. Balon şiştikçe her nokta bir diğerinden uzaklaşıyor. Gökada kümeleri arasındaki boşluk, tıpkı evrenin geri kalanı gibi giderek artan bir hızla büyüyor. (Kütle çekim kuvveti kümelerin boyutlarını sabit tutuyor.)

Bu genişlemeyi 1929 yılında ilk defa gözlemleyen Edwin Hubble oldu. Hubble uzak galaksilerden gelen ışığın dalga boylarını öçtü ve hepsinin olması gerekenden daha kırmızı göründüğünü fark etti. Kırmızıya kayma bizden hızla uzaklaşan bir nesnenin arkasından baktığımızda göreceğimiz bir etkidir. (Çok yüksek hızlarda gözlemlenebilir) Böylece galaksilerin uzaklıklarıya doğru orantılı bir hızla birbirlerinden uzaklaşmakta olduğunu ispatladı.

Başlangıçta evren tek bir nokta idi. Peki o nokta nerede? Her şey o noktada idi, şimdi de o nokta her yerde. Bilim insanlarının elinde kanıt bile var: Büyük patlamadan yayılan ışık kozmik radyasyon biçiminde göğü her yönde dolduruyor.

Rose Pastore, Popular Science TR, 2. Sayı, Haziran 2012

Resim: NASA, Resmin büyük haliResmin Yazısız ve büyük hali

Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!

               İnteraktif periyodik tablo         Giveaway of the Day          Doğa için çal!

 

 

Online birim çevirme - Bizim essiz birim çevirme aracimizi ücretsiz kullanin

 

Usta Bilgisayar&Elektronik                     Satirize and criticize politics/actual happenings!..

© 2022 - MeteFizik
   
| Salı, 17. Mayıs 2022 || Designed by: LernVid.com |