Biliyor musunuz?

PDFYazdıre-Posta

 

Güneş sistemimizin en dış halkasında dolaşan gezegen (artık cüce gezegen) 1 Mayıs 1930 yılında resmen Pluto adını aldı. Bu adı On bir yaşındaki Venetia Burney önermişti.

Bunca yıldan sonra gezegenlikten çıkartılarak ona haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız, sessiz kalmayın.

Yorumlar (4)
 • sado

  Hocam bu gezegen ne zaman cüce oldu yeni değil heralde sanki daha öncede duymuştum gibi :confused: . bide bunların başka işi gücü yokmu kalsın gezegen olarak ne olacak zaten en son yörüngede bide cüce yaptılar yazık valla :D :D

 • Mete  - Şöyle ki...

  Plüton, formal adı 134340 Pluto, Güneş Sistemi'nde Eris'ten sonra bilinen en büyük cüce gezegen ve doğrudan Güneş'in etrafında dönen en büyük onuncu cisim. Önceleri gezegen olarak sınıflandırılmıştır; Plüton, birçok cismi barındıran Kuiper kuşağı'nın en belirgin üyelerinden biridir.
  Plüton, 1930'da keşfedildikten 2006'ya kadar olan süre içerisinde Güneş Sistemi'nin dokuzuncu gezegeni olarak düşünülmüştür. 70'li yılları takip eden senelerde, Solar Sistemi'n dışında bir cüce gezegen olan 2060 Chiron saptanmıştır. Bu durumdan önce küçük bir gezegen olarak düşünülen Plüton'nun, gezegen olma statüsü tartışılmaya başlanmıştır. 20. yüzyılın sonlarını ve 21. yüzyılın başlarını kapsayan dönemde, Güneş Sistemi'nin dışında Plüton'a benzeyen birçok cisim saptanmıştır, bunların en önemlisi 2005'te saptanan ve Plüton'dan yaklaşık %27 daha büyük olan Eris olmuştur.

 • Mete

  24 Ağustos 2006'da, Uluslararası Astronomi Birliği (IAU ya da UAB) Güneş Sistemi'nde bir gezegen olmanın koşullarını tanımlamıştır. Bu tanımlama sonrasında Plüton gezgenlikten çıkartılmış, Eris ve Ceres ile birlikte yeni bir küme olan "cüce gezegenler" sınıfının içerisine dahil edilmiştir.
  Kaynak:
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Pl%C3%BCton

 • sado

  sağolun hocam :D

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!

               İnteraktif periyodik tablo         Giveaway of the Day          Doğa için çal!

 

 

Online birim çevirme - Bizim essiz birim çevirme aracimizi ücretsiz kullanin

 

Usta Bilgisayar&Elektronik                     Satirize and criticize politics/actual happenings!..

© 2022 - MeteFizik
   
| Salı, 17. Mayıs 2022 || Designed by: LernVid.com |