Günün Fotoğraf(lar)ı - Süper Kamiokande

PDFYazdıre-Posta

 

Devamını mutlaka okuyun...

Nötrino, ışık hızına yakın hıza sahip olan, elektriksel yükü sıfır olan ve maddelerin içinden neredeyse hiç etkileşmeden geçebilen temel parçacıklardır. Bu özellikleri nötrinoların algılanmasını oldukça zorlaştırmaktadır.Nötrinoların çok küçük, ancak sıfır olmayan durgun kütleleri vardır.

 

Nötrinolar elektriksel yüklerinin olmaması haricinde elektronla benzeşirler.Nötrinolar elektriksel olarak yüksüz olduklarından elektronlar etkilenirken, onlar elektromanyetik kuvvetlerden etkilenmezler.Nötrinolar sadece menzili elektromanyetik kuvvetten çok çok küçük olan 'zayıf' kuvvetten etkilenirler, bu sebeptem maddelerin içinden çok etkileşime girmeden geçebilirler.Nötrinoların kütlesi olduğundan yerçekimi kuvvetiyle diğer kütleli parçacıklar gibi etkileşir; ancak yerçekimi kuvveti bilinen dört kuvvetin arasında en zayıf olanıdır.

Nötrinolar belirli atom bozunmalarında veya güneşteki ya da kozmik ışınlar atomlara çarptığında oluşan nükleer reaksiyonlar sonucu gibi belirli olaylarda açığa çıkarlar.

Süper Kamiokande, Tokyo Kozmik Işınlar Araştırma Üniversitesi tarafından Japonya Ikenoyama Dağı'nın 1000 metre altında bir madene inşa edilmiş. 1 km kalınlığındaki toprak ve 50.000 ton ultra saf su tarafından yavaşlatılan nötrinoları tespit etmek için kurulmuş olan bu tesis 1991 yılında inşa edilmeye ve 1996 yılında gözlem yapmaya başlamış.


Süper Kamiokande web sitesi:

http://www-sk.icrr.u-tokyo.ac.jp/sk/index-e.html

Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!

               İnteraktif periyodik tablo         Giveaway of the Day          Doğa için çal!

 

 

Online birim çevirme - Bizim essiz birim çevirme aracimizi ücretsiz kullanin

 

Usta Bilgisayar&Elektronik                     Satirize and criticize politics/actual happenings!..

© 2022 - MeteFizik
   
| Perşembe, 19. Mayıs 2022 || Designed by: LernVid.com |