Nefes

PDFYazdıre-Posta

"Uyursan ölürsün"

Yönetmen
Levent Semerci

Senaryo
Levent Semerci, M. İlker Altınay, Hakan Evrensel

Yapımcı:
Murat Akdilek , Levent Semerci

Müzik:
Fırat Yükselir

Tür:
Macera, Dram

Süre:
127 dakika

Internet adresi:
www.nefesfilm.com
 

Kendi standartlarıma göre uzun zamandır sinemaya gitmemiştim. Bartın'da iki tane film oynuyor şu anda, eleştirmenlerin öve öve bitiremediği Suretler ve konusunu az çok bildiğimiz(i sandığımız) Nefes. Kırk yılda bir sinemaya gidecem madem bari yerli sinemaya destek olayım diye düşünerek Nefes'i tercih ettim, pişman olmadım.

Mükemmel bir zamanlamayla görmekten hep kaçındığımız bir gerçeği gözümüzün ta içine sokan bir film. Çocuklarımızı bu savaşa gönderiyoruz, bayrağa sarılı tabutlarda geliyorlar, bu kısmını çok iyi öğrendik artık. Nefes filmi bize onların orada ne şartlarda yaşadıklarını ve nasıl öldüklerini en çarpıcı şekilde gösteriyor.

 

İlk bölümünde olayların gelişimi dışında, uzun uzun askerin ve biraz da teröristlerin psikolojisini anlatıyor film. Klişelere yerinde başvurarak, sinemanın güzelliklerinden de faydalanarak orada nasıl yaşanır gösteriyor. Olayın siyasi boyutunun çevresinden dolanarak, mümkün mertebe askeri tarafına ve kişilere odaklanıyor.

"Savaş, bir ölüm oyunudur. Kazanırsan katil, kaybedersen maktül olursun"

 

 

 

Filmi teknik açıdan çok başarılı buldum, renkler, fotoğraflar, özellikle sesler olağanüstü, filmden çıktığımda gerçekten çatışmadan çıkmışcasına afallamıştım adeta. Oyuncular da sanki "gerçekten" arızalı yüzbaşı Kaya ve askerleri olmuşlardı, binlerce tebrikler.

Aksiyon sahneleri açısından böyle bir "Türk filmi" daha izlemedim. Er Ryan'ı kurtarmak ve Gladyatör gibi filmlerde ağzımızın suyu akarak izlediğimiz ve "bizde olmaz" diye hayıflandığımız türden yaklaşık 45 dakikalık bir çatışma sahnesiyle sona eriyor. Böylece orada nasıl "ölündüğünü" de görmüş oluyoruz.

Kısaca Nefes filmi hepinizi uyursak öleceğimiz gerçeğinin sadece oralarda değil, tüm Türkiye için geçerli olduğunu anlamaya çağırıyor.

Etiketler:
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!

               İnteraktif periyodik tablo         Giveaway of the Day          Doğa için çal!

 

 

Online birim çevirme - Bizim essiz birim çevirme aracimizi ücretsiz kullanin

 

Usta Bilgisayar&Elektronik                     Satirize and criticize politics/actual happenings!..

© 2022 - MeteFizik
   
| Salı, 18. Ocak 2022 || Designed by: LernVid.com |