İTÜ robotları top koşturdu

PDFYazdıre-Posta

Dünyanın en prestijli uluslararası robot yarışmalarından Robocup'a katılacak İTÜ'lü robotlar, yarışmadan önce futbol maçında karşı karşıya geldi.

ntvmsnbc ve Ajanslar
15 Aralık. 2010 Çarşamba

Dünyanın en prestijli uluslararası robot yarışmalarından Robocup'a katılacak İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi tarafından tasarlanan robotlar, yarışmadan önce futbol maçında hünerlerini sergiledi.

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahsen Özsoy, maç öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm çalışmalarında üniversite sanayi iş birliğine büyük önem verdiklerini belirtti.

Üniversite olarak son yıllarda birçok ilke imza attıklarını ifade eden Özsoy, bunlardan birçoğunu da Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezinin gerçekleştirdiğini vurguladı.

Üniversitenin gurur duyduğu projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Özsoy, ''Robocup projesine bugünkü performansıyla bakmamak lazım. Çok artıları olacak bir proje. Güvenlik amaçlı kullanılabilecek ya da engelli öğrenci eğitiminde kullanılabilecek yönleri var. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum'' dedi.

Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ata Muğan da insansı robot çalışma grubunun hazırladığı bir gösterinin sunulacağını belirterek, ''İnsansı robotlar yakın gelecekte insanların görev alabilecekleri pek çok işlevi yerine getirebilecek. Bunların, tehlikeli ortamlarda ya da evlerde, hastanelerde servis amacıyla yardımcı robot olarak kullanılabilecekleri öngörülüyor'' diye konuştu.

İTÜ Makine Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeki Bayraktar ise Robocup'un, 1997'den yılından beri düzenlenen en önemli uluslararası robot yarışması olduğunu kaydetti. Futbol maçının, Robocup yarışmalarında kullanılan platformlardan sadece bir tanesi olduğunu ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu: ''Bu yarışmalarda bizim robotların kullanıldığı kategoride 4'er robottan oluşan takımlar karşılıklı futbol oynuyor. Yaklaşık 25 metrekarelik bir alan üzerinde. Kurallar bildiğimiz futbol oyun kuralları, ama ufak tefek değişiklikler de var. Katılımcı her iki ekip, aynı robot donanımını kullanıyor. Robotlar maçtan önce bir kez programlanıyor ve ondan sonra dışardan herhangi bir müdahaleye izin verilmiyor. Yani robotlar tamamen kendi başlarına hareket ediyorlar.''

Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezinde düzenlenen futbol maçı öncesinde robotlar ısınma hareketleri yaptı. 4 robotun oynadığı ve bir robotun da tezahürat yaptığı müsabaka, ilginç görüntülere sahne oldu.

YARIŞMA
İstanbul'un ev sahipliğinde 5-11 Temmuz 2011'de düzenlenecek yarışmada, İstanbul Teknik Üniversitesi, Fransa'nın Versailles ve İspanya'nın Murcia Üniversiteleri ile ortak oluşturulan ekiple SPL kategorisinde yarışmaya katılacak. SPL kategorisinde, standart donanıma sahip, 58 santimetre boyunda ve 4,3 kilogram ağırlığında, 25 serbestlik dereceli insansı robotlardan oluşturulan futbol takımları yarıştırılıyor. Robotların üzerinde kamera ve ultrasonik algılayıcıların yanı sıra hareket kontrolü için gerekli bir işlemci ve kablosuz iletişim birimi de yer alıyor. Robotların yarışmanın amacına yönelik olarak futbol sahasını, topu, kaleleri ve diğer robotları görerek algılamaları ve kendilerini saha içinde konumlandırabilmeleri gerekiyor.

Ortak ekibi oluşturan üç üniversite arasında yapılan görev paylaşımına göre, İTÜ Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezinde robotların üzerindeki kamera ve işlemciler kullanılarak bilgisayarlı görü algoritmaları geliştiriliyor. Robocup yarışmalarında standart bir platform olarak kullanılan insansı robotlar, güvenlik amaçlı gözetimle zihinsel engelli ve otistik çocukların eğitimi gibi çeşitli alanlarda kullanılıyor.

İTÜ Makina Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeki Yağız Bayraktaroğlu'nun koordinasyonunda, Yrd. Doç. Dr. Pınar Boyraz'ın danışmanlığında yürütülen çalışmalarda, yüksek lisans öğrencileri Erman Görgülü ve Eray Çakıray'ın yanı sıra lisans öğrencileri de yer alıyor.

Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!

               İnteraktif periyodik tablo         Giveaway of the Day          Doğa için çal!

 

 

Online birim çevirme - Bizim essiz birim çevirme aracimizi ücretsiz kullanin

 

Usta Bilgisayar&Elektronik                     Satirize and criticize politics/actual happenings!..

© 2022 - MeteFizik
   
| Salı, 18. Ocak 2022 || Designed by: LernVid.com |