Laserin keşfinin 50. yıldönümü

PDFYazdıre-Posta

Tarihin en önemli icatlarından ve günümüzde endüstriden tıpa, telefon şebekesinden DVD okuyucuya birçok kullanım alanı bulunan lazer ışını 50 yaşına basıyor.

Pazar günü keşfinin 50. yıldönümü tüm dünyada kutlanacak lazer teknolojisi bugün birçok elektronik cihazda kullanılırken, bu teknoloji uçakların yön bulması, dişçilik, yazıcı, fiber-optik kablolarla veri iletilmesi, metal üretimi, slayt gösterisi, DVD okuyucu ve yazıcı gibi birçok günlük kullanım alanında insanların yaşamını kolaylaştırıyor. 
İlk kırmızı lazer ışını, 16 Mayıs 1960 ta Amerikan Hughes Aircraft havacılık firmasının laboratuvarında çalışan 32 yaşındaki fizikçi Theodore Maiman ın keşfi sayesinde bir katı kristal yakut ile üretildi. 
İlginç bir şekilde kimsenin kelime anlamını bilmediği lazer, İngilizce yazılışıyla Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation tanımının kısaltması. 
Bilimadamları, lazer ışını fikriyle aslında ilk ortaya çıkanın 1917 yılında Einstein olduğunu belirterek, ünlü fizikçinin, ışığın fotonlardan meydana geldiğini ilk farkeden olduğuna işaret ediyorlar. 
Lazerin 50. yıldönümü dolayısıyla dünyanın birçok üniversitesinde de etkinlikler düzenlenecek. 
Çeşitli ülkelerin değişik üniversitelerinde yapılacak etkinlikler arasında, ABD nin Massachussets Institute of Technologie (MIT) üniversitesinde Pink Floydish adlı lazer şovu dikkat çekiyor. 
 
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!

               İnteraktif periyodik tablo         Giveaway of the Day          Doğa için çal!

 

 

Online birim çevirme - Bizim essiz birim çevirme aracimizi ücretsiz kullanin

 

Usta Bilgisayar&Elektronik                     Satirize and criticize politics/actual happenings!..

© 2022 - MeteFizik
   
| Perşembe, 19. Mayıs 2022 || Designed by: LernVid.com |